Jak działa ładowanie indukcyjne smartfona? Wyjaśniamy

Do niedawna, aby naładować telefon, trzeba było go podłączyć do ładowarki kabelkiem, który czasami ulegał przerwaniu, przez co nie można już było z niego korzystać. Nic dziwnego, że dużym zainteresowaniem cieszy się ładowanie indukcyjne. Czym jest?

Ładowanie indukcyjne – łatwiejsze i wygodniejsze

Tradycyjne ładowarki posiadają kabelek, który należy podpiąć do smartfona, aby ten mógł się naładować. Niestety, taki przewód jest dość cienki, a to oznacza, że nie tylko może się zaplątać, ale również łatwo może dojść do jego uszkodzenia, w efekcie czego, nie będzie już działał tak, jak powinien. Ciekawą alternatywą dla tradycyjnego ładowania, jest ładowanie indukcyjne, a więc takie, które odbywa się bez konieczności podłączania kabelka do telefonu.

Jest to technologia, która wykorzystuje odkryte w XIX wieku przez Michaela Faradaya, zjawisko indukcji elektromagnetycznej. Żeby mogło ono działać, zarówno w ładowarce indukcyjnej, jak i w drugim urządzeniu, nie tylko smartfonie, musi znajdować się cewka. Podłączenie ładowarki do zasilania, sprawi, że przez cewkę, która się w niej znajduje, zacznie przepływać prąd zmienny, który będzie generował zmienne pole elektromagnetyczne.

Tak wytworzone pole przenika przez powietrze i indukuje prąd w cewce, która znajduje się w drugim urządzeniu, tym, które ma zostać naładowane. Takie ładowanie bezprzewodowe jest możliwe, jeśli obydwa urządzenia spełniają te same standardy. Na szczęście w większości urządzeń, również w powerbankach oferowanych na stronie https://www.euro.com.pl/ladowarki-akumulatory-przenosne,ladowanie-bezprzewodowe!1.bhtml, wykorzystywany jest standard Qi.

To oznacza, że mając kilka różnych urządzeń, które mogą być ładowane indukcyjnie, będziesz mógł je naładować, korzystając z tej samej ładowarki. Dzięki temu, wybierając się w delegację, czy na wakacje, nie będziesz musiał pamiętać, o spakowaniu kilku różnych ładowarek, co niepotrzebnie zabierałoby miejsce.

Co powinieneś wiedzieć, o ładowaniu indukcyjnym?

Jeszcze do niedawna, aby korzystać z funkcji ładowania indukcyjnego, trzeba było położyć telefon na ładowarce. Obecnie stosowany standard Qi nie wymaga już stykania się tych dwóch urządzeń, a co więcej, może je dzielić nawet kilka centymetrów. Nowoczesne rozwiązania dają również możliwość ładowania kilku sprzętów równocześnie, co także jest przydatną opcją.

Zastanawiasz się, czy takie ładowanie jest bezpieczne? Większość ładowarek posiada specjalne systemy ochrony, które nie dopuszczają do ich przegrzewania, zwarcia, czy przeciążenia. Ich zaletą jest również fakt, że posiadają wysoką efektywność energetyczną, a więc w porównaniu z pierwszymi modelami, te obecnie oferowane potrzebują mniej czasu na ładowanie.

Twój smartfon nie posiada cewki, pozwalającej na ładowanie indukcyjne? Nie musisz wymieniać go na nowy model, w niektórych przypadkach wystarczy, że zaopatrzysz się w specjalną nakładkę, a następnie przymocujesz ją do tylnej obudowy. W ten prosty i szybki sposób sprawisz, że Twój telefon zostanie przystosowany do ładowania indukcyjnego.

Wady i zalety ładowania indukcyjnego

Każda technologia ma swoje wady i zalety, dlatego, zanim zdecydujesz się na jej zastosowanie, warto je poznać, abyś mógł ocenić, czy to rzeczywiście jest produkt odpowiadający Twoim potrzebom. Jeśli chodzi o wady, to należy wymienić m.in.:

  1. dłuższy czas ładowania niż w klasycznej ładowarce,
  2. nagrzewanie się niektórych ładowarek indukcyjnych,
  3. niemożność ładowania telefonu podczas prowadzenia rozmowy.

Z drugiej strony masz zalety korzystania z ładowania bezprzewodowego, do których niewątpliwie należy zaliczyć np.:

  1. wygodę ładowania, bo wystarczy położyć telefon na ładowarce, bez konieczności podpinania i odpinania kabelka,
  2. nie musisz się martwić połamanymi stykami czy portami, które mogą się pojawić przy dłuższym użytkowaniu,
  3. ładowanie kilku urządzeń w tym samym czasie,
  4. wygoda dla kierowców, bo nie trzeba podłączać kabelka do gniazda z zapalniczką.

Ładowanie indukcyjne jest rozwiązaniem wygodnym i nowoczesnym, które dodatkowo cały czas jest udoskonalane. Jednak, zanim zdecydujesz się z niego skorzystać, powinieneś zapoznać się z jego funkcjonowaniem, jak i tym, jakie są plusy oraz minusy jego stosowania.

Dyskusja o Emoji

Wypowiedz się na temat Emoji Niebieskie Serce

Odpowiadasz na komentarz użytkownika
(anuluj odpowiedź)

Wypełnij pola

Emoji zostało skopiowane.
Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania
Przechowywanie i odczytywanie danych Możesz zezwolić na zapisywanie oraz odczytywanie plików cookies, pamięci lokalnej oraz sesji na tym urządzeniu w celach reklamowych przez firmę Google
Wyświetlanie spersonalizowanych treści Możesz zezwolić na wyświetlanie spersonalizowanych reklam w oparciu o Twoje preferencje oraz zainteresowania w celach reklamowych przez firmę Google
Przesyłanie zgromadzonych danych Możesz zezwolić na przesyłanie danych użytkownika zgromadzonych w trakcie interakcji ze stroną w celach reklamowych przez firmę Google