Naukowcy 🤓 są zgodni: już większość z nas jest od tego uzależniona
Wiesz, że internet na początku jego istnienia miał być tylko wojskową siecią komunikacyjną? Jednak z biegiem czasu przekształcił się on w globalną cyberprzestrzeń. Jest on wszechobecny, a jego dostępność wykracza poza wszystkie przedsiębiorstwa i rządy. Choć wielu użytkowników cieszy się z korzyści płynących z internetu to statystyki mówiące o uzależnieniu od niego pokazują, że wielu z nich boryka się z jego ciemną stroną.
W tym artykule zagłębimy się w sieć WWW, aby ujawnić negatywne strony działania na ludzką psychikę. Celem będzie uświadomienie każdemu z nas, że Internet wpływa na dynamikę psychologiczną oraz relację międzyludzkie. Mamy nadzieję, że właśnie dzięki temu będziesz w stanie wyznaczyć sobie granicę między dobrym a złym korzystaniem z internetu.
Internet, a uzależnienie 👹
Tak samo jak w przypadku innych nałogów, aby uzależnić się od internetu musisz być jego użytkownikiem. Co w dzisiejszych czasach jest już po prostu koniecznością. Zrozumienie statystyk podawanych przez naukowców trzeba zacząć od wiedzy, gdzie to zaburzenie ma swój początek. Większość z nas korzysta z internetu, aby utrzymywać kontakty towarzyskie, umawiać się na spotkania czy dzielić się swoimi pomysłami z innymi użytkownikami. W internecie można spędzić wiele godzin analizując informacje, interesujące nas tematy czy rozmawiać ze znajomymi na czatach i portalach społecznościowych. Poniższe statyki sugerują, że korzystanie z internetu rośnie z roku na roku, a napędzane jest to przez rozprzestrzenianie się sieci mediów społecznościowych i urządzeń takich jak smartfonów.
Użytkownicy 👨💻 internetu
Cały świat pogrążony jest w internecie. Ogarnia on wszystkie jego zakątki zachęcając ludzi z każdego pokolenia oraz ze wszystkich grup demograficznych do korzystania z jego dóbr. Na czele stoją Azjaci, a kraj taki jak Chiny przejmuje prowadzenie w tym wyścigu.
Warto w kontekście tego odnotować kilka faktów:
Fakt 1. W kwietniu 2020 roku było około 4,57 miliarda ludzi korzystających z internetu.
Fakt 2. Z ogólnej liczby użytkowników internetu wynoszącej 50,3%:
- w Azji jest 15,9%
- w Europie 11,5%
- w Afryce 10,1%
- w Ameryce Łacińskiej 7,6%
- w Ameryce Północnej i Bliskim Wschodzie 3,9%
- na Oceanii 0,6%
Fakt 3. Ponadto z moblinego internetu korzysta około 4,2 miliarda ludzi.
Fakt 4. Aktywni użytkownicy mediów społecznościowych to 3,81 miliarda, a w przypadku mediów społecznościowych mobilnych to 3,76 miliarda.
Fakt 5. 854 mln dorosłych chińczyków, czyli 59,3% populacji to aktywni użytkownicy internetu. W USA to 292 milionów, czyli 89% populacji.
Fakt 6. W 2014 roku użytkowników internetu było 2,485 miliarda. Liczba ta stale rosła i w 2019 roku było już 4,388 miliarda użytkowników.
Fakt 7. W perspektywie regionalnej podział wygląda następująco:
- Ameryka Północna jest na poziomie 94,6%
- Europa 87,2%
- Ameryka Łacińska 70,5%
- Bliski Wschód 69,2%
- Oceania 67,4%
- Azja 53,6%
- Afryka 39,3%
Czas 🕑 spędzany w internecie
Poniższe informacje pokażą, że wraz z rozwojem internetu coraz więcej ludzi traci kontrolę i gubi się w świecie wirtualnym.
A teraz kila kolejnych informacji:
- 1. W 2019 roku internauta potrafił spędzić aż 6 godzin i 42 minuty dziennie na korzystaniu z internetu.
- 2. Średnio internauta spędza 3 godziny dziennie na portalach społecznościowych.
- 3. W Stanach Zjednoczonych 81% dorosłych codziennie spędza dłuższy czas w internecie.
- 4. 12,4% internautów bardzo często spędza więcej czasu w sieci niż zamierzało.
- 5. 13,7% osób uzależnionych od internetu nie umie poradzić sobie z niekorzystaniem z sieci przez kilka dni.
Statystyki demograficzne 🌎 uzależnienia od internetu
Uzależnienie od internetu najłatwiej określić jako zaburzenie kontroli impulsów. Inaczej jest to przypadek, w którym użytkownik internetu rozwija nieodłączne emocjonalne przywiązanie do swoich działań online. Zazwyczaj osoby uzależnione od sieci WWW chcą poczuć satysfakcję, dlatego raz za razem zwiększają swój czas z korzystania z internetu.
Poniższe liczby dotyczą uzależnienia i pokazują, że występuję one we wszystkich grupach wiekowych:
Po pierwsze: 61% użytkowników internetu jest uzależnionych.
Po drugie: Uzależnienie występuje we wszystkich grupach wiekowych i kształtuje się następująco:
- 13-17 lat to 73%
- 18-24 lat to 71%
- 25-34 lat to 59%
- 35-44 lat to 54%
- 45-54 lat to 40%
- 55-64 lat to 39%
- 64+ to 44%
Po trzecie: Według Pew Reaserach 48% osób w wieku od 18 do 29 lat stale korzysta z internetu. Ponadto 36% osób dorosłych w wieku od 30 do 49 lat, 19% osób w wieku od 50 do 64 lat oraz 7% osób powyżej 65 roku życia stale korzysta z internetu.
Po czwarte: Pokolenie Z jest bardziej uzależnione od internetu, zwłaszcza od mediów społecznościowych niż pokolenie milenialsów.
Po piąte: Obie płci mogą być uzależnione od internetu. W rzeczywistości 64% kobiet jest uzależnionych, natomiast mężczyzn jest 55%.
Po szóste: W Stanach Zjednoczonych z internetu stale korzysta 29% mężczyzn, a kobiet 27%.
Po siódme: Badanie przeprowadzone w 2019 roku wykazało, że 3-4% uczniów szkół średnich miało poważne uzależnienie od internetu.
Po ósme: W innym badaniu ujawniono, że 65,5% gimnazjaistów należy do grupy największego ryzyka uzależnienia. Badanie wykazało również, że 6,5% uczniów było poważnie uzależnionych.
Negatywne 😈 skutki uzależnienia od internetu
Wiele przeprowadzonych badań wykazało, że uzależnienie od internetu powoduje zmiany strukturalne w obszarze przedczołowym w mózgu. W rezultacie osoba uzależniona ma osłabioną zdolność do zdecydowanego organizowania oraz ustalania priorytetów kluczowych w swoim życiu. Jednak to nie wszystko, statystki ukazują, że to zaburzenie może mieć daleko idące niekorzystne skutki w relacjach i karierze zawodowej.
- Badania potwierdziły, że uzależnienie od internetu upośledza różne funkcje życiowe.
- Uzależnienie od internetu powoduje pewne zaburzenia psychiczne np. zaburzenia nastroju, słaba jakość snu, impulsywność, zaburzenia związane z poczuciem własnej wartości oraz samobójstwa.
- Uzależnienie wpływa także negatywnie na część mózgu, która odpowiada za podejmowanie decyzji, uwagę wykonawczą, kontrolę poznawczą i przetwarzanie emocji.
- Uzależnienie powoduję, że obecnie 50% pracowników cierpi na poważne upośledzenie zawodowe.
- 5,9% osób uzależnionych twierdzi, że ich związki rozpadły się na skutek nadmiernego korzystania z internetu.
Nie ma wątpliwości, że uzależnienie od internetu może powodować ogromne problemy psychiczne. Zaburzenie to zostało dodane do podręcznika diagnostyczno-statystycznego zaburzeń psychicznych jako dolegliwość, która wymaga dalszych badań. Poza tym uzależnienie wpędza ofiary w wirtualną przestrzeń, czyniąc je oderwanymi od realnego świata. W rezultacie takie osoby izolują się od wszystkich i od wszystkiego.
Symptomy 🤒 uzależnienia od internetu
Objawy uzależnienia od interntu mogą występować zarówno na podłożu emocjonalnym, jak i fizycznym. Niestety według poniższych statystyk znajomość tych objawów nie pomaga w diagnozowaniu uzależnienia. Liczba osób, które są uzależnione i zdają sobie z tego sprawę jest bardzko niska co wskazuje na złożoność diagnozy zaburzenia.
- 2,3% osób uzależnionych dostrzegło potrzebę zaprzestania bądź uregulowania chęci korzystania z interentu.
- 8,2% osób jest świadomych swojego stanu, ale starają się to ukryć przed najbliższymi oraz pracodawcami.
- 35,4% uczniów szkół średnich wykazuje oznaki uzależnienia taki jak depresja, niepokój, poczucie winy, izolacja, nieuczciwość, pobudzenie, wahania nastroju i defensywność.
- Uzależnienie ma objawy fizyczne czyli ból głowy, bezsenność, bóle pleców, ból szyi, złe odżywianie, suchość oczu i zespół cieśni nadgarstka.
Leczenie 💊 uzależnienia od internetu
Czy istnieją realna możliwość leczenia uzależnienia od internetu? Odpowiedź na pytanie zależy w gruncie rzeczy od tego, jak postrzega się to zaburzenie. Niektórzy określają to jako chwilową chorobę, która sama przejdzie i nie podejmują żadnych działań w kierunku wyleczenia. Inni poważnie podchodzą do tego problemu i dla takich istnieją skutecznie terapie, które mogą pomóc.
- 39% osób może wyleczyć się z uzależnienia jeśli naprawdę tego chce.
- Osoby uzależnione od internetu mogą mieć podobne problemy z odstawieniem, jak osoby nadużywające substancji uzależniających.
- Najczęstsze opcje leczenia obejmują modyfikację behawioralną, terapię z koniem, dialektyczną terapię behawioralną i terapię poznawczo-behawioralną.
Opisywane uzależnienie jest trudne do zdiagnozowania, a więc jego leczenie również. Niektórzy uzależnieni ludzie korzystają z pomocy oprogramowania kontrolującego korzystanie z sieci WWW.
W 2019 roku internauta potrafił spędzić aż 6 godzin i 42 minuty dziennie na korzystaniu z internetu, razem z teraźniejszym nauczaniem zdalnym (7godzin przymusowego siedzenia na internecie) to wychodzi mi 13 godzin i 42 minuty siedzenia na internecie.😀 😁 😂 🤣 😃 😄
A będzie jeszcze więcej… 💁♂️
WoW mieliście racje!!! 😱 🤯
Ty też?
Niestety🙁
O mogę wrócić na tą stronę, nie wiedziałem.
Piszę jeszcze raz bo nie wiem czy wkońcu się wysłało czy nie.
Nie wiedziałem, że mogę tutaj wrócić cieszę się że zapisalem link.😄